A Nagy szegedi Egészség Felmérés

Legyél Te is a részese!

Szerinted mennyire egészséges a magyar lakosság?

Most kiderítjük! - szegedi mérőpont a Cédrus Fitnessben!

ÉN IS RÉSZT VESZEK A FELMÉRÉSEN!

A mérésről

Mit fog megmutatni neked a felmérés?

  1. Testzsírszászalék, testzsírtömeg
  2. Izomtömeg
  3. Zsigeri zsír
  4. Teljes testvíz
  5. Csonttömeg
  6. Testtömeg-index (BMI)
  7. Alapanyagcsere érték (BMR) 
  8. Ajánlott kalóriabevitel (RCI)
  9. Szegmentális izomtömeg
  10. Szegmentális zsírtömeg
  11. Testösszetétel pontszám
  12. Derék - csípő arány
FOGLALOK IDŐPONTOT MÉRÉSRE!

Minden időpontfoglalónak egy teljes testösszetétel elemzést biztosítunk az Cédrus Prémium Fitnessben!

Az InBody testelemző mérés egy olyan mérőeszköz, amely segít megismerni és megérteni testünk összetételét és egészségi állapotunkat. A mérés során a gép elektromos impulzusokat küld a testbe, és ez alapján képes az izomtömeget, zsírtömeget és egyéb testösszetevőket meghatározni.

Az InBody mérésből megtudhatjuk, hogy mennyi zsírt és izmot tartalmaz a testünk, valamint hogy ezek az értékek mennyire normálisak az egészség szempontjából. Ez segíthet tervezni a táplálkozást és edzéstervet, hogy elérjük a kívánt testösszetételt.

Az InBody segít az embereknek az egészségükkel kapcsolatos célok kitűzésében is. Például, ha valaki a testsúlyát szeretné csökkenteni, az InBody mérés segítségével láthatja, hogy a testsúlyvesztesége valóban zsírtömeg-csökkenéssel jár-e, vagy esetleg izomvesztést eredményez.

Emellett az InBody mérés hasznos lehet az egészségügyi szakemberek számára is, mivel objektív adatokat nyújt a testösszetételről. Ez segíthet diagnosztizálni és kezelni bizonyos betegségeket, például az elhízást vagy izomvesztést.


Testzsírszázalék és testzsírtömeg

A testzsírszázalék a zsír aránya a teljes testsúlyhoz képest. A testzsírtömeg a testben lévő zsír tényleges tömege.

A testzsír nélkülözhetetlen a testhőmérséklet fenntartásához, az ízületek terhelésének tompításához és a belső szervek védelméhez.

FOGLALOK IDŐPONTOT MÉRÉSRE!

Zsigeri zsír

Minden, amit a zsigeri zsírról tudnod kell - és ÉRDEMES!

JELENTKEZEK A MÉRÉSRE!
Zsigeri zsír
Amikor a derék körüli testzsírt mérjük, valójában a zsigeri zsírt mérjük. Ez az a zsír, amely a hasi szerveket veszi körül. Normális, ha van némi zsigeri zsír; a magas zsigeri zsír azonban komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.
Mi a zsigeri zsír?

A „normál” zsírral összehasonlítva a zsigeri zsír mélyebben tárolódik a bőrben. A zsigeri zsír a főbb szervek, például a máj, a hasnyálmirigy és a vese körül helyezkedik el. A zsigeri zsír biztosítja, hogy az egyes szervek között legyen némi távolság. A túl sok zsigeri zsír gyulladást és magas vérnyomást okozhat, ami növeli a súlyos egészségügyi problémák kockázatát. Ezt centrális elhízásnak is nevezik.

A zsigeri zsír másik problémája az adiponektinre vagy „zsírhormonra” gyakorolt hatása. Az adiponektin feladata a testzsír szabályozása. A viszcerális zsír gátolja az adiponektint. Ennek eredményeképpen a szervezet több zsírt termel, mint amennyire valójában szüksége van. A zsigeri zsír magas szintje az inzulinérzékenységet is befolyásolja. Ami azt jelenti, hogy az élet későbbi szakaszában 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet.

Hogyan mérjük a zsigeri zsírt?

A zsigeri zsír mérésének számos különböző módja van, ezek között vannak olyan lehetőségek, amelyeket otthon is elvégezhetsz, de fordulhatsz orvosodhoz is. Egy egyszerű módszer, amit most azonnal megtehetsz, hogy megméred a derekad és a csípőd körüli legnagyobb részeket, ez azonban nem teljesen pontos. Miután megmérted a derekadat és a csípődet is, oszd el a derékméretedet a csípőméreteddel. Egy egészséges testnél kevesebbnek kell lennie, mint 1,0 a férfiaknál vagy 0,85 a nőknél.


A magas zsigeri zsírszint jó indikátora a magas BMI-érték (testtömegindex) (hivatkozik a BMI-érték leírásra) és a derék nagy körfogata. Ha mindkettővel rendelkezel, akkor nagy valószínűséggel magas a zsigeri zsírszinted.


A zsigeri zsír pontosabb méréséhez vedd igénybe a Tanita testösszetétel-mérő készüléket. A Tanita mérleg segít pontosan nyomon követni és kiszámítani zsigeri zsírszövetét. Fontos tisztába lenned a túl sok zsigeri zsírral járó veszélyekkel. Testünk azonban nem csak zsírból áll, a testösszetétel-mérő készülékkel az izomtömegedet is mérhetjük. Az InBody testösszetétel-mérők pontosan meg tudják mérni a zsigeri zsírt, de ez a készülék több, mint egy zsigeri zsír mérleg, részletes információt ad a tested összetételéről. Ha részletes áttekintést kapsz arról, hogy milyen tested felépítése, útmutatást kapsz az egészséges életmód elsajátításában.

Gyakorlati tippek a zsigeri zsír elvesztéséhez
  • Aludj eleget
  • Mindennapos testmozgás
  • Próbáld meg csökkenteni a nagy mennyiségű stresszt
  • Kövesd a kiegyensúlyozott étrendet, egészséges fehérje választékkal
  • Csökkentsd az alkoholfogyasztást
  • Hagyd abba a dohányzást

Izomtömeg

Minden, amit a zsigeri zsírról tudnod kell - és ÉRDEMES!

JELENTKEZEK A MÉRÉSRE!
Mi az izomtömeg?

Az izomtömeg és a testzsírszázalék kezeléséhez először is meg kell tudnod az értékeket. Az emberek gyakran összekeverik az izomtömeg építését a testzsírégetéssel. Ez a kettő gyakran kéz a kézben jár, de nem ugyanaz. Az izomtömeg a testedben lévő izmok súlyát tartalmazza kilogrammban vagy fontban. Míg a testzsírszázalék a testedben lévő zsír mennyiségét méri, a testzsír elégetése a felhalmozott izmok eredménye lehet. Az izmok olyanok, mint a motorok, amikor energiafogyasztásról van szó. Az izomtömegünk döntő szerepet játszik, amikor a fittségről van szó. Amikor a tested izmokat épít, folyamatosan energiát és zsírt éget. Minél nagyobb az izomtömeged, annál gyorsabban képes a tested kalóriát/energiát égetni. Ez az alapanyagcsere-ráta (BMR) növekedéséhez vezet, ami segít a fogyásban. Az izomtömeg magában foglalja a simaizmokat, a vázizmokat és az izmokban található vizet. Ahol a vázizmok a legjobban láthatóak, ha nincs zsírréteg. Az izmok vízből és fehérjéből állnak, ezért fontos, hogy a fehérjét beépítsük a beállított étkezési ütemtervünkbe.

Izomegyensúly

Az edzés és az izomnövekedés során fontos, hogy elkerüljük az izomegyensúlyhiányt. Ez akkor fordul elő, ha egy izom erősödik, de az ellenoldali izom nem növekszik ennek megfelelően. Képzeld el például, hogy a mellkasodat edzed, de a hátizmaidat elhanyagolod. Elöl nagyobb lesz a feszültség, és a vállaid előre fognak görnyedni. Ez nem csak azt jelenti, hogy a testtartásod most már egy gorilláéra hasonlít, azt is jelenti, hogy nagyobb nyomás nehezedik az ízületeidre, ami sérüléshez vezethet. Ezért fontos, hogy egyenletesen dolgoztasd meg az izmaidat. Ez biztosítja, hogy a testtartásod egyenes maradjon. Ez sokkal jobban néz ki, és segít elkerülni a sérüléseket. Ha már kiegyensúlyozatlan vagy, itt az ideje, hogy elkezdj dolgozni az alulfejlett izmaidon.

Hogyan tudunk izomtömeget növelni és szerezni?

Van különbség a férfiak és a nők izomtömeg-gyarapodása között. A férfiaknak nagyobb az izomtermelésük, mint a nőknek; gyakran ezt használják kifogásként, amikor az izomtömeg növeléséről van szó. Ez nem jelenti azt, hogy a nők nem tudnak izomtömeget szerezni. Valójában a nők is tapasztalhatnak nagy erő- és izomtömeg-növekedést, és ugyanúgy kell edzeniük az izmaikat, mint a férfiaknak. Az izomépítés az edzőteremben történik, de a konyhában is. Az izomtömeg építése nem csak az edzőterembe járásból és az emelésből áll, más típusú edzésekkel, például kerékpározással is lehet építeni. Erről bővebben olvashatsz a blogban, hogy milyen izmokat használsz a kerékpározásnál. Van még egy fontos szabály, amit nem szabad elfelejteni: az izmokért való étkezés ugyanolyan fontos, mint az emelés. Kombináld az edzést a helyes táplálkozással. De hogyan tudod biztosítani, hogy eleget egyél az izomépítéshez? Először is tudnod kell, hogy pihenő üzemmódban mennyi kalóriára van szükséged. Ezt úgy teheted meg, hogy kiszámítod az alapanyagcserédet, ezután ügyelj arra, hogy ennél többet egyél. Tartsd számon az eredményeket. Ha edzel, de a zsírszint emelkedik, csökkentsd a kalóriabevitelt. Ha karcsú maradsz, de nem haladsz az edzőteremben (és így nem gyarapodik az izomtömeged), akkor győződj meg róla, hogy többet eszel e. Az izom- és testzsírszint mérésének legpontosabb módja a testösszetétel-mérő készülék használata. Az is fontos, hogy mit eszel, amikor izomtömeget próbálsz építeni. Tartsd számon az elfogyasztott összetevőket: nemcsak a kalóriamennyiséget, hanem a bennük lévő tápanyagokat is. Általánosságban: étkezz egészségesen, változatosan, egyél gyakran, és kerüld az egészségtelen ételeket. Az izomépítéshez a szervezetnek fehérjére van szüksége, ezért fontos, hogy sok fehérjét építs be az új étrendedbe. Gondolj olyan termékekre, mint a csirke, a pulyka, a joghurt, a bab, a diófélék és a különböző halfajták. Ne felejtsd el azonban, hogy szénhidrátokra és egészséges zsírokra is szükséged van. Tartsd változatosan az étrendedet, és a fehérjében gazdag ételek mellett fogyassz elegendő zöldséget is az izomtömeg növelése érdekében. További fontos tényezők az izomtömeg növeléséhez:

  • Igyál több vizet;
  • Ne csak edz, tarts pihenést is;
  • Győződj meg róla, hogy minden este eleget alszol;
  • Kerüld az alkoholt, amennyire csak lehetséges;
  • Próbáld meg elkerülni a stresszt, ez negatív hatással lehet az edzettségedre

Nem minden izom egyforma, és amikor izomszövetet fejlesztesz, biztos akar lenni abban, hogy az izomzat sovány. Nem mindenki tudja ugyanabban a tempóban építeni az izmokat. Ez több tényezőtől függ, például attól, hogy a teste hogyan (gyorsan/lassan) reagál. De a genetikánkon is múlik, függ az életkortól, a tapasztalattól és az „izommemóriától”. Izommemória? Ha a testednek van tapasztalata az izomtömeg építésében, akkor sokkal könnyebben és gyorsabban tudsz izomtömeget építeni.

Teljes testvíz

A teljes testvíz a test teljes folyadékmennyisége a teljes testsúly százalékában kifejezve.

A víz nélkülözhetetlen eleme az egészség megőrzésének. A test több mint fele vízből áll. Szabályozza a testhőmérsékletet és segít megszabadulni a méreganyagoktól. Folyamatosan vizet vesztesz a kiválasztáson, az izzadáson és a légzésen keresztül is, ezért fontos a folyamatos pótlás.

A napi folyadékmennyiség személyenként változik, és az éghajlati viszonyok, valamint az elvégzett fizikai aktivitás befolyásolják. A megfelelően hidratált állapot javítja a koncentrációt, a sportteljesítményt és az általános jóllétet.

A szakértők azt javasolják, hogy legalább nyolc 2,5dl-es pohár folyadékot kellene meginni naponta, lehetőleg vízből vagy más alacsony kalória tartalmú italból. Edzés során fontos, hogy növeld folyadékbevitelt a csúcsteljesítmény biztosítása érdekében.

Csonttömeg

A testben lévő csont ásványianyag-tartalmának kiszámított tömege.

Noha a csonttömeg nem valószínű, hogy észrevehető változásokon megy keresztül rövid távon, az egészséges csontozat fenntartása érdekében fontos a kalciumban gazdag, kiegyensúlyozott étrend, valamint a saját testsúllyal végzett gyakorlatok.


Kövesd nyomon a csonttömeged alakulását és ügyelj a változás nyomon követésére.

Alapanyagcsere érték (BMR)

Az a napi minimális energia- vagy kalóriaszint, amelyre a testednek nyugalmi állapotban (beleértve az alvást is) szüksége van ahhoz, hogy hatékonyan működjön.

Az izomtömeg növelése felgyorsítja az alapanyagcserét (BMR). A magas BMR-rel rendelkező emberek több kalóriát égetnek nyugalmi állapotban, mint az alacsony BMR-rel rendelkezők.


A napi kalóriafogyasztás kb. 70%-a az alapanyagcserében kerül felhasználásra. Az izomtömeg növelése fokozza a BMR-t, emelve az elégetett kalóriák mennyiségét, csökkentve a testzsírszintet.


A BMR értéked felhasználható a diétaprogramod alapjaként. Hozzá lehet adni plusz kalóriákat aktivitási szinttől függően. Minél aktívabb vagy, annál több kalóriát égetsz és annál több izmot építesz, ezért gondoskodnod kell arról, hogy a tested fitt és egészséges állapotának fenntartásához elegendő minőségi kalóriát fogyassz.


Az emberek anyagcseréje korral változik. Az alapanyagcsere fokozódik a gyermek növésével, csúcspontja körülbelül 16-17 éves kor körül van, ezután pedig általában lassulni kezd. A lassú BMR megnehezíti a testzsír és a testsúly csökkentését.

Napi kalóriabevitel (RCI)

Becslés arról, hogy hány kalóriát fogyaszthatsz el a következő 24 órában a jelenlegi súlyod fenntartásához.

A napi kalóriabevitel (DCI) az alapanyagcsere (BMR), a napi aktivitási anyagcsere (tevékenységek, beleértve a napi házimunkát) és az étrend által indukált termogenezis (az emésztéssel, felszívódással, anyagcserével és más étkezési tevékenységekkel kapcsolatos energia) kalóriájának összege. Használd ezt iránymutatásként a napi étkezések tervezésében. Ha kevesebb kalóriát fogyasztasz, mint a becsült DCI-érték, az segít a fogyásban, de ügyelj a fizikai aktivitásra, hogy az izomtömegedből ne veszíts.

Testtömeg-index (BMI)

A testsúly és a magasság szabványosított aránya, amelyet általános egészségügyi mutatóként használnak.

A BMI kiszámításához el kell osztani a súlyod (kilogrammban) a magasságod négyzetével (méterben).


A testtömegindex (BMI) a legismertebb mérőszám, amely a testben lévő zsírtartalom mértékét mutatja. Könnyen kiszámítható: csak ossza el a súlyát a magassága négyzetével, így kap egy számot, amely megmutatja, hogy Ön sovány, normál súlyú, túlsúlyos vagy elhízott. Azonban ne vonjon le túl gyorsan következtetéseket az egészségi állapotára ez alapján. A BMI egyéni szinten nem túl megbízható.

Miért fejlesztették ki a BMI-t?

A 19. században a nyugati társadalmak kezdtek egyre virágzóbbá válni. Először fordult elő, hogy az élelmiszer bőséges volt, és az elhízás egyre nagyobb méreteket öltött. A testtömegindexet azért találták ki, hogy nyomon kövessék az elhízás növekvő skáláját. Nagy csoportok esetében meglehetősen pontos.


Eredetileg a BMI-t nem az egyének értékelésére szánták, azonban könnyen kiszámítható, és a magasságon és a testsúlyon kívül nem igényel más méréseket. Mivel ilyen egyszerű, sokat használják arra, hogy gyorsan megállapítsák, hogy valaki egészséges testsúlyú-e.


Miért pontatlan a BMI?

Azok számára, akik átlagos magasságúak és inaktívak, a BMI ésszerű támpontot nyújt. Az emberek testalkata azonban nagyon eltérő. Sokak esetében a BMI nem tükrözi pontosan a testzsírszázalékukat. A magas emberek például gyakran karcsúbbak a magasságukhoz képest, mint az alacsonyabbak. Ezért az ő BMI-jük magasabb, mint amit a tényleges testzsírszázalékuk indokolna. A BMI alapján túlsúlyosnak tekinthetik őket, holott nem azok. A spektrum másik végén az alacsonyabb emberek BMI-je gyakran alacsonyabb, mint amilyennek a testzsírszázalékuk alapján lennie kellene.


A testtömegindex az izmokat sem veszi figyelembe. Az izom nehezebb, mint a zsír, ezért egy testépítő elhízottnak minősülhet, még akkor is, ha nagyon alacsony a zsírszázaléka. Ez mindkét irányban igaz. Valaki, aki karcsú és nagyon kevés izommal rendelkezik, a BMI alapján azt gondolhatja, hogy nem túlsúlyos. Azonban ettől még lehet egészségtelen mennyiségű testzsírja.


Képzelje el, hogy úgy dönt, elkezd edzőterembe járni. Lehet, hogy veszít a zsírból, de nem lát változást a BMI-ben. Amit a BMI-je nem mond el Önnek, az az, hogy ezzel egyidejűleg izmot is szed. Az a benyomás, hogy nem javul, nagyon demotiváló lehet.


Végül, a BMI nem tesz különbséget a testzsír típusai között. A zsigeri zsír nagyobb egészségügyi problémát jelent, mint a bőr alatti zsír. Egészségének felmérésekor jó lehet, ha tisztában van azzal, hogy a zsír hány százaléka zsigeri zsír.


A pontos mérés?

Ahhoz, hogy felmérje, hogy egészséges határokon belül van-e testsúlya, jobb mérésekre van szüksége, legalábbis, ha testzsírszázalékát szeretné tudni. Azt is jó lenne tudni, hogy a teljes testzsírjának mekkora részét teszi ki a zsigeri zsír. Az alaposság kedvéért az izomtömegét is fontos tudnia. És ha tényleg teljes képet szeretne kapni, jó lenne a csonttömegét és a testének hidratáltságát is megmérni.

Gyere el a mérésre!

Itt találsz meg minket!👇

Nyitvatartás

Hétköznap: 06:00-22:00

Hétvégén: 08:00-20:00

Itt találsz meg minket:

6724 Szeged, Bakay Nándor utca 24. Príma épületének emelete