A mérésről
Mit fog megmutatni neked a felmérés?
- Testzsírszászalék, testzsírtömeg
- Izomtömeg
- Zsigeri zsír
- Teljes testvíz
- Csonttömeg
- Testtömeg-index (BMI)
- Alapanyagcsere érték (BMR)
- Ajánlott kalóriabevitel (RCI)
- Szegmentális izomtömeg
- Szegmentális zsírtömeg
- Testösszetétel pontszám
- Derék - csípő arány
Minden időpontfoglalónak egy teljes testösszetétel elemzést biztosítunk az Cédrus Prémium Fitnessben!
Az InBody testelemző mérés egy olyan mérőeszköz, amely segít megismerni és megérteni testünk összetételét és egészségi állapotunkat. A mérés során a gép elektromos impulzusokat küld a testbe, és ez alapján képes az izomtömeget, zsírtömeget és egyéb testösszetevőket meghatározni.
Az InBody mérésből megtudhatjuk, hogy mennyi zsírt és izmot tartalmaz a testünk, valamint hogy ezek az értékek mennyire normálisak az egészség szempontjából. Ez segíthet tervezni a táplálkozást és edzéstervet, hogy elérjük a kívánt testösszetételt.
Az InBody segít az embereknek az egészségükkel kapcsolatos célok kitűzésében is. Például, ha valaki a testsúlyát szeretné csökkenteni, az InBody mérés segítségével láthatja, hogy a testsúlyvesztesége valóban zsírtömeg-csökkenéssel jár-e, vagy esetleg izomvesztést eredményez.
Emellett az InBody mérés hasznos lehet az egészségügyi szakemberek számára is, mivel objektív adatokat nyújt a testösszetételről. Ez segíthet diagnosztizálni és kezelni bizonyos betegségeket, például az elhízást vagy izomvesztést.
Testzsírszázalék és testzsírtömeg
A testzsírszázalék a zsír aránya a teljes testsúlyhoz képest. A testzsírtömeg a testben lévő zsír tényleges tömege.
A testzsír nélkülözhetetlen a testhőmérséklet fenntartásához, az ízületek terhelésének tompításához és a belső szervek védelméhez.
Teljes testvíz
A teljes testvíz a test teljes folyadékmennyisége a teljes testsúly százalékában kifejezve.
A víz nélkülözhetetlen eleme az egészség megőrzésének. A test több mint fele vízből áll. Szabályozza a testhőmérsékletet és segít megszabadulni a méreganyagoktól. Folyamatosan vizet vesztesz a kiválasztáson, az izzadáson és a légzésen keresztül is, ezért fontos a folyamatos pótlás.
A napi folyadékmennyiség személyenként változik, és az éghajlati viszonyok, valamint az elvégzett fizikai aktivitás befolyásolják. A megfelelően hidratált állapot javítja a koncentrációt, a sportteljesítményt és az általános jóllétet.
A szakértők azt javasolják, hogy legalább nyolc 2,5dl-es pohár folyadékot kellene meginni naponta, lehetőleg vízből vagy más alacsony kalória tartalmú italból. Edzés során fontos, hogy növeld folyadékbevitelt a csúcsteljesítmény biztosítása érdekében.
Csonttömeg
Csonttömeg
A testben lévő csont ásványianyag-tartalmának kiszámított tömege.
Noha a csonttömeg nem valószínű, hogy észrevehető változásokon megy keresztül rövid távon, az egészséges csontozat fenntartása érdekében fontos a kalciumban gazdag, kiegyensúlyozott étrend, valamint a saját testsúllyal végzett gyakorlatok.
Kövesd nyomon a csonttömeged alakulását és ügyelj a változás nyomon követésére.
Alapanyagcsere érték (BMR)
Alapanyagcsere érték (BMR)
Az a napi minimális energia- vagy kalóriaszint, amelyre a testednek nyugalmi állapotban (beleértve az alvást is) szüksége van ahhoz, hogy hatékonyan működjön.
Az izomtömeg növelése felgyorsítja az alapanyagcserét (BMR). A magas BMR-rel rendelkező emberek több kalóriát égetnek nyugalmi állapotban, mint az alacsony BMR-rel rendelkezők.
A napi kalóriafogyasztás kb. 70%-a az alapanyagcserében kerül felhasználásra. Az izomtömeg növelése fokozza a BMR-t, emelve az elégetett kalóriák mennyiségét, csökkentve a testzsírszintet.
A BMR értéked felhasználható a diétaprogramod alapjaként. Hozzá lehet adni plusz kalóriákat aktivitási szinttől függően. Minél aktívabb vagy, annál több kalóriát égetsz és annál több izmot építesz, ezért gondoskodnod kell arról, hogy a tested fitt és egészséges állapotának fenntartásához elegendő minőségi kalóriát fogyassz.
Az emberek anyagcseréje korral változik. Az alapanyagcsere fokozódik a gyermek növésével, csúcspontja körülbelül 16-17 éves kor körül van, ezután pedig általában lassulni kezd. A lassú BMR megnehezíti a testzsír és a testsúly csökkentését.
Napi kalóriabevitel (RCI)
Napi kalóriabevitel (RCI)
Becslés arról, hogy hány kalóriát fogyaszthatsz el a következő 24 órában a jelenlegi súlyod fenntartásához.
A napi kalóriabevitel (DCI) az alapanyagcsere (BMR), a napi aktivitási anyagcsere (tevékenységek, beleértve a napi házimunkát) és az étrend által indukált termogenezis (az emésztéssel, felszívódással, anyagcserével és más étkezési tevékenységekkel kapcsolatos energia) kalóriájának összege. Használd ezt iránymutatásként a napi étkezések tervezésében. Ha kevesebb kalóriát fogyasztasz, mint a becsült DCI-érték, az segít a fogyásban, de ügyelj a fizikai aktivitásra, hogy az izomtömegedből ne veszíts.
Testtömeg-index (BMI)
Testtömeg-index (BMI)
A testsúly és a magasság szabványosított aránya, amelyet általános egészségügyi mutatóként használnak.
A BMI kiszámításához el kell osztani a súlyod (kilogrammban) a magasságod négyzetével (méterben).
A testtömegindex (BMI) a legismertebb mérőszám, amely a testben lévő zsírtartalom mértékét mutatja. Könnyen kiszámítható: csak ossza el a súlyát a magassága négyzetével, így kap egy számot, amely megmutatja, hogy Ön sovány, normál súlyú, túlsúlyos vagy elhízott. Azonban ne vonjon le túl gyorsan következtetéseket az egészségi állapotára ez alapján. A BMI egyéni szinten nem túl megbízható.
Miért fejlesztették ki a BMI-t?
A 19. században a nyugati társadalmak kezdtek egyre virágzóbbá válni. Először fordult elő, hogy az élelmiszer bőséges volt, és az elhízás egyre nagyobb méreteket öltött. A testtömegindexet azért találták ki, hogy nyomon kövessék az elhízás növekvő skáláját. Nagy csoportok esetében meglehetősen pontos.
Eredetileg a BMI-t nem az egyének értékelésére szánták, azonban könnyen kiszámítható, és a magasságon és a testsúlyon kívül nem igényel más méréseket. Mivel ilyen egyszerű, sokat használják arra, hogy gyorsan megállapítsák, hogy valaki egészséges testsúlyú-e.
Miért pontatlan a BMI?
Miért pontatlan a BMI?
Azok számára, akik átlagos magasságúak és inaktívak, a BMI ésszerű támpontot nyújt. Az emberek testalkata azonban nagyon eltérő. Sokak esetében a BMI nem tükrözi pontosan a testzsírszázalékukat. A magas emberek például gyakran karcsúbbak a magasságukhoz képest, mint az alacsonyabbak. Ezért az ő BMI-jük magasabb, mint amit a tényleges testzsírszázalékuk indokolna. A BMI alapján túlsúlyosnak tekinthetik őket, holott nem azok. A spektrum másik végén az alacsonyabb emberek BMI-je gyakran alacsonyabb, mint amilyennek a testzsírszázalékuk alapján lennie kellene.
A testtömegindex az izmokat sem veszi figyelembe. Az izom nehezebb, mint a zsír, ezért egy testépítő elhízottnak minősülhet, még akkor is, ha nagyon alacsony a zsírszázaléka. Ez mindkét irányban igaz. Valaki, aki karcsú és nagyon kevés izommal rendelkezik, a BMI alapján azt gondolhatja, hogy nem túlsúlyos. Azonban ettől még lehet egészségtelen mennyiségű testzsírja.
Képzelje el, hogy úgy dönt, elkezd edzőterembe járni. Lehet, hogy veszít a zsírból, de nem lát változást a BMI-ben. Amit a BMI-je nem mond el Önnek, az az, hogy ezzel egyidejűleg izmot is szed. Az a benyomás, hogy nem javul, nagyon demotiváló lehet.
Végül, a BMI nem tesz különbséget a testzsír típusai között. A zsigeri zsír nagyobb egészségügyi problémát jelent, mint a bőr alatti zsír. Egészségének felmérésekor jó lehet, ha tisztában van azzal, hogy a zsír hány százaléka zsigeri zsír.
A pontos mérés?
Ahhoz, hogy felmérje, hogy egészséges határokon belül van-e testsúlya, jobb mérésekre van szüksége, legalábbis, ha testzsírszázalékát szeretné tudni. Azt is jó lenne tudni, hogy a teljes testzsírjának mekkora részét teszi ki a zsigeri zsír. Az alaposság kedvéért az izomtömegét is fontos tudnia. És ha tényleg teljes képet szeretne kapni, jó lenne a csonttömegét és a testének hidratáltságát is megmérni.
Gyere el a mérésre!
Itt találsz meg minket!👇